Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 05/2004

Reklamowe półprawdy, premie za domy bez kominów, lecz i tak… Olej tańszy niż gaz.


W Niemczech ropa jest głównym nośnikiem energii pierwotnej i tę pozycję utrzyma wśród innych do 2020 roku, co dokumentuje Jej udział wśród pozostałych nośników energii stanowi 34% i ten poziom prognozuje się przez najbliższych 15 lat. Odnawialne media energetyczne wciąż są i będą w najbliższej perspektywie stosowane w małej skali.

Globalny przerób ropy w Niemczech wykazuje malejący trend głównie z powodu rosnącego zużycia gazu ziemnego, a w części dzięki rosnącej sprawności kolejnych generacji wytwarzanych silników, jak i efektywniejszej izolacji domów, co uwidacznia się w malejącej sprzedaży olejów opałowych, a całościowo ilustruje to rys. 2 (Brennstoffspiegel und Mineralolrundschau; 10,1,F 4257, 2004 rok).
Na przestrzeni 2003 roku wszyscy ci w Niemczech, którzy ogrzewali swoje domy lekkim olejem opałowym, odnieśli znaczne oszczędności w porównaniu z tymi, którzy swoje potrzeby grzewcze pokrywali gazem ziemnym. Typowy dom jednorodzinny jest rocznie ogrzewany 3000 litrów lekkiego oleju opałowego, wzgl. równoważną ilością gazu ziemnego, dającego 33540 kWh ciepła. Ta różnica kosztów (z uwzględnieniem wszelkich opłat) wyniosła w ubiegłym roku aż 38% na korzyść lekkiego oleju opałowego, co w odniesieniu do cen poszczególnych miesięcy ujęto rys. 3, a w ujęciu rocznym dla poszczególnych landów - rys. 4. W tym ostatnim podano nie tylko różnicę rocznych kosztów ogrzewania domu między gazem ziemnym, a olejem opałowym, ale jednocześnie ujęto ją w procentach i dopiero ta informacja uzmysławia jak korzystne jest stosowanie tego ostatniego.

Ogrzewać gazem czy lekkim olejem ?
Wybierając jakikolwiek system grzewczy trzeba mieć świadomość ogromu kosztów tak inwestycyjnych, jak i eksploatacyjnych, a w takim przypadku nie można pomijać – między innymi – niezawodności ogrzewania każdego domu.
Każdy z dostawców nośnika energii uprawia marketing wśród potencjalnych odbiorców swego paliwa – i w takim przypadku posługuje się często półprawdą, którą potwierdza następujący przykład: Jeżeli zainstaluje się piec gazowy na strychu – a nie w piwnicy – to wówczas nie trzeba budować komina. Dziś większość wznoszonych domków jednorodzinnych ma kominki opalane drewnem – ale to się w reklamie przemilcza. Stąd wyłoniła się w tego typu reklamie „motywacja” przyznawania jednorazowej premii w wysokości 450 euro tym, którzy budując domek, zrezygnują z budowy komina, decydując się na opalanie gazowe.
Tymczasem w miejscowości Villingen-Schwenningen, gdzie tego typu reklamę rozpowszechniono okazało się, że w roku 2003 całoroczne ogrzewanie domku jednorodzinnego lekkim olejem opałowym kosztowało 1097,59 euro, a gazem ziemnym aż 1584,34 euro, co daje różnicę 486,75 euro. Te dane nie wymagają komentarza.



 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator