Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 05/2004

Reklamowe półprawdy, premie za domy bez kominów, lecz i tak… Olej tańszy niż gaz.



Wśród zalet oraz wad obu tych systemów grzewczych wystarczy wymienić kilka:
  • Gaz ziemny dopływa podziemnym rurociągiem tylko od jednego dostawcy, który ma swój cennik dostaw tego paliwa. Odbiorca gazu jest zatem z góry skazany na jego warunki płatności. Wg ogólnokrajowych przepisów, rurociągi podziemne wymagają wymiany co 50 lat (ma to swoje odbicie w kosztach amortyzacji), a w dodatku tu i tam, co jakiś czas dochodzi do ich awaryjnych rozszczelnień i związanych z nimi przerw w dostawie gazu. Tymczasem ten, który swój dom ogrzewa lekkim olejem opałowym, ma stale do dyspozycji kilku dostawców i oczywiste jest, że wybiera tego najbardziej solidnego oraz najtańszego.
  • W kosztach inwestycyjnych różnic praktycznie nie ma, gdyż zakup kotła i zbiornika na olej opałowy jest podobny (a często tańszy) od opłaty podłączenia budynku do ogólnej sieci gazu ziemnego wraz z nabyciem pieca.
  • Są różnice w bezpieczeństwie eksploatacyjnym na niekorzyść gazu ziemnego. Co jakiś czas dowiadujemy się o nieszczelnościach gazowych systemów grzewczych, co doprowadza do niszczących dom eksplozji, a nawet wypadków śmiertelnych.
  • W emisji zanieczyszczeń do atmosfery dziś nie ma już różnic, gdyż jakość lekkiego oleju opałowego nie ustępuje czystością gazowi ziemnemu. Zawartość siarki w lekkim oleju opałowym niektóre rafinerie obniżyły już do poziomu poniżej 50 ppm. Obecnie do lekkiego oleju opałowego wprowadza się aż pięć dodatków uszlachetniających jego określone własności: Jeden z nich poprawia proces spalania, eliminując ze spalin tlenek węgla oraz sadzę. Inny obniża lepkość, to oznacza lepszą płynność paliwa, doskonalsze jego rozpylanie w dyszy palnika, a w ostateczności - szybsze i pełne spalanie lekkiego oleju opałowego. Jeden z tych dodatków obniża tzw. temperaturę mętnienia (z czym wiąże się krystalizacja zawartej w płynnym paliwie parafiny) i dzięki temu lekki olej opałowy zachowuje pełną płynność w czasie mrozów. Są również dodatki antyutleniające, które zapewniają długoterminowe magazynowanie lekkiego oleju opałowego, bez jakichkolwiek pogarszań jego właściwości. To wszystko czyni lekki olej opałowy konkurencyjnym paliwem dla gazu ziemnego.


W podsumowaniu warto przytoczyć następujący fakt: W bawarskim mieście Neumark, 6200 domków ogrzewa się gazem ziemnym. Każdy z nich zużywa równowartość cieplną 3000 litrów lekkiego oleju opałowego, co odpowiada ilości gazu ziemnego, dającego 33540 kWh ciepła. W roku 2003 w tym mieście różnica kosztów między opalaniem gazem ziemnym, a lekkim olejem opałowym wynosiła na każdy dom 390 euro, co w sumie przyniosło wszystkim użytkownikom metanu globalną, roczną stratę w wysokości 2.410.000 euro!


Ta informacja jest najbardziej wymownym podsumowaniem niniejszego artykułu. Co jest efektywne w Niemczech, nie powinno być nieopłacalne w Polsce. Należy też mieć nadzieję, że zwyżkujące ostatnio ceny ropy naftowej ustabilizują się na akceptowalnym poziomie…



 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator