Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 11/2003

Czyste niebo nad Bramą Mazur - Wierzby w Piszu.



Budowa doszła do skutku dzięki kredytom i dotacjom uzyskanym z EkoFunduszu, NFOŚiGW oraz środkom własnym. - Koszt tak dużego zadania inwestycyjnego znacznie przekraczał możliwości gminy, gdyż jego realizacja pochłonie grubo ponad 20 mln zł – informuje Zacharzewski.
Prace studyjne i projektowe rozpoczęto za kadencji poprzedniego burmistrza Pisza, natomiast uzyskanie funduszy, opracowanie kolejnych etapów dokumentacji technicznej i rozpoczęcie inwestycji przypadło na pierwsze miesiące 2003 r., tj. na początek kadencji nowego burmistrza. Ze strony Urzędu Miasta i Gminy za inwestycję odpowiada naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Inwestycji. Od strony technicznej nadzoruje ją także Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które ostatecznie przyjmie wszystkie wybudowane obiekty.

Ekologiczne priorytety
W skład zespołu kotłowego wchodzą cztery kotły wodne o mocy 6 MW oraz jeden o mocy 3 MW, opalane biomasą. Wszystkie one pochodzą od jednego producenta – szwajcarskiej firmy Polytechnik. Projekt sporządziła firma Juwa z Białegostoku. Wykonawcą inwestycji jest Instal Białystok SA.
W kotłach spalana będzie mieszanka kory (maksymalnie 40 proc.) i rozdrobnionego drewna litego (minimalny jego udział to 60 proc., średnio 77 proc.). Średnia wartość mieszanki paliwowej wyniesie 12 600 kJ/kg, a minimalna 10 370 kJ/kg. Jak podkreśla Dariusz Zacharzewski, nie przewiduje się spalania jakichkolwiek drewnopochodnych odpadów przemysłowych, np. sklejki czy płyt wiórowych, a zatem konsekwentnie chronić się będzie powietrze w strefie oddziaływania ciepłowni. Emisja szkodliwych substancji w stosunku do stanu poprzedniego zostanie zredukowana o minimum 50 proc.
Instalacja grzewcza jest wysokotemperaturową instalacją wodną o parametrach 130/70 st. C. Ciepłownia wytwarzać będzie energię cieplną przez cały rok, funkcjonując w systemie trzyzmianowym. W trwającym siedem miesięcy sezonie grzewczym pracować będzie z pełną mocą 21 MW, stosownie do zapotrzebowania wytwarzając ciepło na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania oraz na potrzeby ciepłej wody użytkowej dla podłączonych do dwufunkcyjnych węzłów cieplnych odbiorców ciepła. Do zaspokojenia potrzeb w zakresie wytworzenia ciepłej wody wystarczy praca jednego kotła o mocy 3 MW. Z pełną mocą kotłownia zacznie pracować od przyszłego sezonu grzewczego.

Z Puszczy Piskiej
Nieoczekiwanie obfitym źródłem surowca dla ciepłowni stała się Puszcza Piska. Wprawdzie przewidywano wykorzystanie odpadów z lasu, m.in. korę i przecinki drzew, ale przyroda zdecydowała o znacznie większej skali tego procesu. 4 lipca 2002 r. nad północno-wschodnią Polską przeszedł bowiem huragan o rzadko w naszym kraju spotykanej sile, wyrządzając ogromne straty w lasach. Niszcząca fala składała się z kilku bardzo silnych porywów i trwała zaledwie od kilka do kilkunastu minut. Mimo to doszło do katastrofalnych zniszczeń.
Największe straty odnotowano właśnie w Puszczy Piskiej. W najbardziej poszkodowanym Nadleśnictwie Pisz huragan zniszczył drzewostany na powierzchni 12 tys. ha (2,5 mln m sześc. drewna). Łącznie zniszczeniu uległo ok. 33 tys. ha, w tym ok. 17 tys. całkowicie (ponad 3 mln m sześc. drewna). Część zniszczonych w puszczy drzewostanów pozostawiono, by sama przyroda poradziła sobie ze skutkami kataklizmu. Blisko 2 tys. ha zostało całkowicie wyłączone spod ingerencji człowieka - las będzie mógł się tam odtworzyć w sposób naturalny. Uprzątanie innych fragmentów puszczy zajmie kilka lat, a spora część zniszczonego drzewostanu będzie zużyta na opał, w tym w piskiej ciepłowni.
Zasadniczo jednak będzie ona przerabiać zrębki z drewna odpadowego oraz wierzby. Paliwo będzie dostarczane transportem samochodowym w postaci zrębków i w sztaplach. Zrębki gromadzone będą w zadaszonym magazynie, natomiast drewno w sztaplach (przed zrębkowaniem) – na otwartym składowisku, znajdującym się na terenie ciepłowni. Rozdrabnianie drewna w sztaplach odbywać się będzie w rębaku, skąd będzie ono wdmuchiwane bezpośrednio pod wiatę, tzn. pod wspomniany zadaszony magazyn.



 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator