Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Energetyka niekonwencjonalna

Energetyka niekonwencjonalna

( 11.11.2003 20:31 )
Niebo zaczyna się chmurzyć, wzmaga się wiatr, ciśnienie spada, a ludzie stają nerwowi. Krótko mówiąc, zanosi się na burzę. Zamykamy okna i sadowimy się w wygodnych fotelach z herbatą z cytryną. W samochodzie nic nam raczej nie grozi. Gorzej, gdy jesteśmy na wycieczce w górach, w których burza zwykła zjawiać się niespodziewanie.
Więcej... |  Numer 11/2003

( 11.11.2003 20:25 )
Jednym ze sposobów zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w krajowych zakładach energetycznych jest współspalanie węgla wraz z biomasą pochodzenia roślinnego. Produkcję takich mieszanek rozpoczął Katowicki Holding Węglowy będący największym dostawcą węgla dla polskiej elektroenergetyki. Na bazie węgli z kopalń KHW.S.A. przygotowano już pierwsze partie paliwa, w których dodatek biomasy stanowił 10%. Produkt został dostarczony między innymi do EC Żerań i Elektrowni Kozienice. Z czasem zainteresowanie tego typu towarem na rynku wzrasta.
Więcej... |  Numer 11/2003

( 11.11.2003 20:22 )
Litwa jako pierwszy kraj wśród byłych republik nadbałtyckich posiada wielkoskalową ciepłownię geotermalną. Nowoczesny obiekt zlokalizowany jest na obrzeżach Kłajpedy i zasila miasto od jesieni 2001 roku. System uruchomiony jest w fazie rozruchowej, a termin oddania instalacji planowany jest pod koniec bieżącego roku. Układ pod względem wydajności oraz technologii zbliżony jest do podobnego systemu funkcjonującego w Pyrzycach koło Szczecina. Ze względu na stosunkowo niską temperaturę wody geotermalnej zastosowano tu układ z pompami ciepła. Projekt instalacji został wykonany przez duńską firmę DONG, a montaż całego systemu wraz z niezbędnym oprogramowaniem sterującym zrealizowały firmy litewskie. Prace wiertnicze wykonała w 1996 roku spółka Poszukiwania Nafty i Gazu z Krakowa.
Więcej... |  Numer 11/2003

( 11.11.2003 20:19 )
Dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej doprowadził do szeregu znaczących osiągnięć technicznych. Rosnącemu wykorzystaniu wielkich zasobów darmowej, odnawialnej energii towarzyszy podnoszenie parametrów technicznych gigantycznych elektrowni wiatrowych. Najnowsze osiągnięcia konstruktorów i budowniczych tego segmentu energetyki przedstawiano wielokrotnie na łamach amerykańskiego miesięcznika „Power Engineering International”.
W Danii, czwartym co do wielkości producencie energii w elektrowniach wiatrowych, udział źródeł odnawialnych osiągnie w bieżącym roku 27 proc., w tym wiatru ok. 18 proc. Kraj ten jest jednym z prekursorów wyprowadzenia tego segmentu energetyki na „szerokie wody”, zarówno w przenośni, jak i w dosłownym znaczeniu tego określenia.
Więcej... |  Numer 11/2003

( 11.11.2003 20:06 )
Z roku na rok przybywa w Polsce ciepłowni na biomasę. Ekologiczne źródła energii mogą stać się lekarstwem na dekoniunkturę polskiego przemysłu i rolnictwa. Tematyka ta budzi duże zainteresowanie i wywołuje spore emocje wśród rolników i przedsiębiorców.
Rozwój energetyki odnawialnej w ostatnich latach jest częścią zakrojonych na szeroką skalę przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska. Rośnie świadomość, że obecne zasoby surowców energetycznych, wobec skali ich wykorzystywania, muszą ulec wyczerpaniu.
Więcej... |  Numer 11/2003

( 11.11.2003 18:04 )
Pisz znają dobrze miłośnicy kajakarstwa i pieszych wędrówek. Bywa określany mianem Bramy Mazur. Miasto położone nad Pisą (dopływem Narwi), na skraju malowniczej Puszczy Piskiej - ogromnego kompleksu leśnego w południowo-wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, jest chętnie odwiedzanym ośrodkiem turystyki pieszej i sportów wodnych.
W otoczeniu bujnej, dziewiczej przyrody istnienie ciepłowni miałowo-węglowych to rzecz wręcz zawstydzająca.
Więcej... |  Numer 11/2003


<< Poprzednie  1  2  3  4  5  6  7  | < 8 >  9  10  11-14  Następne >>

 Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl
PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator