Aktualności
|
|
Informacje
Numery
Numer 04/2004
Do 2015 r. niepotrzebne są nam inwestycje ekologiczne…Nie boję się „wspólnej kasy”
|
|
- Czy – w Pańskiej opinii – wejście Pańskiego Przedsiębiorstwa do Grupy odbywa się na zasadach równorzędnych?
- W przypadku powstawania grupy BOT trudno mówić o równorzędności lub jej braku w stosunku do poszczególnych składników, ponieważ w dotychczasowym układzie organizacyjnym zmienia się tylko jedno: właścicielem akcji - zamiast Skarbu Państwa - będzie „BOT Górnictwo i Energetyka” SA. Spółki wchodzące w skład grupy zachowują przecież nadal swoją osobowość prawną.
- Z jakimi problemami Spółka wchodzi do Grupy?
- Naszym największym problemem jest to, iż 29 września 1996 roku (uchwałą NWZA) wstrzymano budowę dwóch podstawowych bloków energetycznych Elektrowni Opole przewidzianych w projekcie. Nasz projekt powiększenia Opola o dwa bloki (a więc do wielkości pierwotnie zaplanowanej dla tej inwestycji) uważamy za racjonalny nie tylko z punktu widzenia naszej elektrowni. Kto wie czy dokończenie budowy Elektrowni Opole nie jest w obrębie podsektora wytwarzania najbardziej opłacalną inwestycją w Polsce. A to nie jest wróżenie z fusów. W przypadku zakończenia budowy dwóch bloków opalanych węglem, koszt inwestycji nie powinien przekroczyć 2,8 mld złotych. Jest to o 25-30 procent mniej niż przy każdej innej lokalizacji, gdyż infrastruktura wspólna – przeznaczona dla sześciu planowanych pierwotnie bloków - została już wybudowana i sfinansowana. Rozbudowa Elektrowni Opole o nowe bloki wpłynęłaby korzystnie na wskaźniki efektywności finansowo-ekonomicznej bloków istniejących. Nad innymi lokalizacjami mamy szereg niepowtarzalnych zalet przekładających się na możliwość redukcji kosztów inwestycyjnych i znaczne skrócenie czasu realizacji inwestycji. Nasze plany rozwojowe obejmują znacznie więcej projektów. Wykorzystując silne strony zakładu: nowoczesną technologię, najkorzystniejsze wskaźniki techniczne i ekologiczne, położenie w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy województwa, doświadczenie pracowników i posiadane koncesje, Elektrownia Opole dąży do poszerzenia swojej oferty rynkowej i przekształcenia jej stopniowo w przedsiębiorstwo multienergetyczne, zajmujące się nie tylko produkcją energii elektrycznej i cieplnej, ale również obrotem i dostawami wszystkich mediów energetycznych. Realizując te zamierzenia Elektrownia Opole wniosła do planów rozwoju województwa opolskiego projekty: dostawy ciepła do miasta Opola, budowy parku przemysłowego z wykorzystaniem wolnych terenów i obiektów na terenie Elektrowni Opole oraz budowy kompleksu szklarni ogrzewanych ciepłem odpadowym. Plany elektrowni są szansą rozwoju dla całego regionu. Prowadzą także do obniżenia kosztów utrzymania ludności, dzięki między innymi szerszemu wykorzystaniu taniego ciepła produkowanego w gospodarce skojarzonej z produkcją energii elektrycznej. W szczególności projekt budowy kompleksu szklarni niesie za sobą możliwość stworzenia od 150 do 300 miejsc pracy, co w regionie zagrożonym strukturalnym bezrobociem stanowi wartość samą w sobie.
Także moment komercjalizacji elektrowni w stosunku do późniejszej kompletacji załogi, wynikającej z oddawania bloków do eksploatacji, sprawił, iż znacząca część załogi nie nabyła uprawnień do nieodpłatnych akcji pracowniczych. Nie wiadomo, jak będzie potraktowane wniesienie akcji poszczególnych spółek do BOT, czy jako początek prywatyzacji (zbycie akcji w rozumieniu Ustawy), powodującej „uruchomienie” akcji pracowniczych, czy tylko jako czynność wniesienia akcji z jednego podmiotu państwowego do drugiego, bez jakichkolwiek skutków powodujących nabywanie akcji pracowniczych.
- Czy i jakich trudności można się spodziewać po rozpoczęciu wspólnego działania Spółek z Bełchatowa, Turoszowa i Opola w ramach holdingu?
- Trudności mogą – jak w każdym tego typu przypadku - wynikać z docierania się samej organizacji holdingu. Może dochodzić na przykład do niedomówień kompetencyjnych, do różnych kłopotów związanych z rozruchem spółki BOT. Jednak interesem holdingu, jako właściciela poszczególnych spółek, będzie zabieganie o ich zrównoważony rozwój.
|
|
|
|