Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Energetyka tradycyjna

Energetyka tradycyjna

Nowy cennik paliw obowiązuje na niemieckich stacjach BP od 10 lutego bieżącego roku. Tym samym koncern ten rozpoczął serię podwyżek. Ceny wzrosły również na stacjach Esso i Shell/Dea. Średnio, teraz za litr benzyny trzeba zapłacić 1,14 euro, a oleju napędowego – 0,93 euro. Spowodowało to, że Niemcom opłaca się tankować u swoich sąsiadów. Największy ruch odnotowały belgijskie stacje. Tam, aż prawie o 70% zwiększyła się liczba niemieckich klientów. Belgowie się cieszą. Powodów do radości nie mają jednak niemieccy dzierżawcy stacji. Wzrost cen paliw może oznaczać dla nich bankructwo.
Więcej... |  Numer 03/2003

Zdaniem ministra Wiesława Kaczmarka, najnowszy program restrukturyzacji PGNiG S.A. zatwierdzony ostatnio przez rząd ma wreszcie doprowadzić do przekształceń polskiego gazownictwa. Czy faktycznie zapisy w rządowym dokumencie dojdą do skutku, czy doprowadzą do wydzielenia pewnych elementów z PGNiG i w ostateczności do częściowej prywatyzacji firmy? Na te tematy, 27 września w ramach warszawskich VII Targów Nafta i Gaz 2002 rozmawiali przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, norweskiego Statoil i francuskiego Gaz de France.
Więcej... |  Numer 11/2002

Gabriel Janowski i Andrzej Lepper objawili się w Sejmie jako nieznani i zupełnie niedoceniani do tej pory specjaliści od energetyki, a zwłaszcza jej prywatyzacji. Rzecz znamienna, że były prezydent Lech Wałęsa - było nie było z wykształcenia elektryk - powstrzymał się od wygłaszania kategorycznych komentarzy w kwestii prywatyzacji STOENU.
Jednak analitycy polskiej sceny politycznej przewidują, że prywatyzacja STOENU w perspektywie kilku najbliższych miesięcy może doprowadzić do pęknięcia koalicji i przedterminowych wyborów parlamentarnych w sytuacji, kiedy społeczne notowania rządu Leszka Millera spadają. STOEN będzie jedynie pretekstem dla opozycji, która dzisiaj - kryjąc się pod marką Platformy Obywatelskiej czy Ligi Polskich Rodzin - nie bardzo może pogodzić się z wynikami ubiegłorocznych wyborów i za wszelką cenę, a także pod jakimkolwiek pozorem, chce odwrócić na swoją korzyść bieg historii.
Więcej... |  Numer 11/2002

Większość zakładów utylizacji śmieci na świecie działa na zasadzie spalania odpadów w konwencjonalnych kotłach wytwarzających parę do napędu turbin. Jednak spalanie różnych nieczystości wywołuje emisję trujących substancji – głównie dioksyn i furanów- a ponadto stwarza zagrożenie korozyjne dla rur kotłowych. Natomiast sam proces spalania i praca kotła mogą przebiegać niestabilnie z powodu niejednorodności paliwa.
Więcej... |  Numer 11/2002

Nieustanny wzrost zapotrzebowania na czystą wodę i jednoczesna dbałość o stan środowiska naturalnego sprawiły, że wiele regionów na całym świecie odczuwa coraz większe braki tego podstawowego surowca. Podobne problemy w niewiele mniejszej skali zaczynają dotykać niektóre obszary USA. Niewystarczające dostawy wody mogą hamować wzrost gospodarczy, a w szczególności zagrozić rozwojowi sektora energetycznego, który jest jednym z jej największych odbiorców (patrz tabela). Przyszłe, nieuniknione ograniczenia zaopatrzenia elektroenergetyki w wodę technologiczną zaprzątają uwagę organizacji zajmujących się planowaniem rozwoju nowych źródeł mocy.
Więcej... |  Numer 11/2002

25 listopada br. ministrowie ds. energii Unii Europejskiej zadecydowali o tym, że od 2007 roku mieszkańcy Unii będą mogli swobodnie wybierać tego, kto będzie im dostarczał energię elektryczną do domów. W lepszej sytuacji niż gospodarstwa domowe są przedsiębiorstwa, które już od 2004 r. będą swobodnie podejmować takie decyzje.
Więcej... |  Numer 12/2002


<< Poprzednie  1-10  11  | < 12 >  13  14  15  16  17  18  19  20  Następne >>

 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator